Kim jesteśmy?
Wróć na stronę głównąPAPREC ENERGIES GDAŃSK, jako operator instalacji Port Czystej Energii zajmuje się przetwarzaniem odpadów w energię elektryczną i cieplną.
Jesteśmy częścią Grupy Paprec, która działa w całym łańcuchu zarządzania odpadami: od zbierania odpadów od klientów – samorządów lokalnych i przedsiębiorstw – po sprzedaż odzyskanych surowców, recykling, zarządzanie odpadami po ich okresie eksploatacji oraz przetwarzanie odpadów w energię.
Początki Paprec sięgają roku 1994 i miasta La Courneuve, Seine-Saint-Denis. Jean-Luc Petithuguenin menedżer w branży recyklingu i czyszczenia przemysłowego w Compagnie Générale des Eaux (obecnie Veolia), przejął Paprec – małą firmę z La Courneuve specjalizującą się w recyklingu papieru i tektury. Posiadała 45 pracowników, jedną fabrykę i przychody w wysokości 4 milionów euro.
Jean-Luc Petithuguenin przekształcił to, co można by niemal określić jako przemysł chałupniczy, często lekceważony, w wielką przygodę przemysłową, promując odpowiedzialną innowację. W ciągu 25 lat grupa Paprec rozrosła się z 45 do 12 500 pracowników w ponad 280 lokalizacjach. Jej przychody wynoszą obecnie 2 miliardy euro.
Paprec Energies Gdańsk jest operatorem Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w Gdańsku – Portu Czystej Energii.
Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie nienadających się do recyklingu odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła. Innymi słowy jest to elektrociepłownia, w której stosowanym paliwem są odpady, stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu. Do gdańskiej instalacji trafiają odpady z Gdańska i pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie i Zakład Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej). Budowa instalacji rozpoczęła się w 2020 r. 5 lutego 2025 roku oddano instalację do eksploatacji.
Zakład funkcjonuje pod nazwą Port Czystej Energii.
Korzyści z funkcjonującego Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych
DLA MIESZKAŃCÓW
- stabilny domknięty system zagospodarowania odpadów
- czysta energia elektryczna i ciepło
- poczucie, że zawarta w odpadach energia nie jest marnowana
- dywersyfikacja źródeł energii; przynajmniej w części uniezależnienie się od dostaw paliw kopalnych
- zagospodarowanie odpadów nienadających się do recyklingu
- stabilizacja opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych
- nowe miejsca pracy
- podatki dla Gminy Miasta Gdańsk wspierające kulturę, oświatę i sport czy inwestycje infrastrukturalne
DLA ŚRODOWISKA
- zmniejszenie emisji gazów cieplarniach
- ograniczenie zużycia paliw kopalnych
- zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowisko
- mniejszy ślad węglowy zawiązany z ograniczeniem transportu odpadów
- produkcja energii elektrycznej i ciepła z odpadów
- wyższe ( bardziej restrykcyjne ) standardy emisyjne niż w energetyce konwencjonalnej
Podstawowe informacje dotyczące projektu
Wartość projektu netto wynosi 661 494 560,15 zł, tj. 813 638 308,98 zł brutto.
Na koszt budowy Portu Czystej Energii – elektrociepłowni w Gdańsku złożyła się budowa nowoczesnego zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz dostosowanie go do aktualnych – bardzo restrykcyjnych wymogów środowiskowych, w tym wynikających z przepisów UE.
Na jego realizację otrzymano dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz pożyczkę udzieloną przez NFOŚiGW.
Celem projektu jest domknięcie istniejącego w regionie systemu gospodarki odpadami o instalację unieszkodliwienia frakcji resztkowej odpadów.