Jak działa instalacja?
Wróć na stronę głównąPaprec Energies Gdańsk jest Operatorem Portu Czystej Energii, instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) w Gdańsku. Jest to nowoczesna, przyjazna środowisku elektrociepłownia, gdzie w procesie spalania odpadów komunalnych powstaje w wysokosprawnej kogeneracji energia elektryczna i ciepło. W instalacji spalane są jedynie pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu.

1. Bunkier na odpady
2. Silos reagenta magnezowego
3. Komora paleniskowa
4. SNCR
5. Ruszt posuwisto-zwrotny
6. Kocioł parowy czterociągowy
7. Turbozespół
8. Zbiornik mleczka wapiennego
9. Silos popiołów lotnych
10. Absorber rozpyłowy
11. Reaktor suchy
12. Odpady z oczyszczania spalin
13. Filtr workowy
14. SCR
15. Układ skraplania spalin
16. Komin
Dostawa i wstępna obróbka odpadów
Przywożone do Instalacji odpady są ważone na legalizowanej wadze samochodowej oraz ewidencjonowane w systemie wagowym Paprec Energies Gdańsk oraz w ogólnopolskiej bazie tzw. BDO. Następnie pojazdy z odpadami kierują się do znajdującej się tuż obok hali dostaw. Tam za pomocą specjalnych zrzutni odpady wysypywane są bezpośrednio do tzw bunkra. Bunkier to głęboki szczelny zbiornik, w którym następuje wstępne ujednorodnienie oraz wymieszanie dostarczonych odpadów. Pomaga to w stabilnym prowadzeniu procesu spalania. Następnie zgromadzone odpady pobierane są przez jeden z dwóch specjalnych chwytaków umieszczonych na suwnicy i przenoszone są do leja zasypowego. Panujące w bunkrze podciśnienie zapobiega wydostawaniu się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów.
Termiczne przekształcanie czyli spalanie odpadów
Odpady z leja trafiają grawitacyjnie na ruchomy ruszt posuwisto-zwrotny, na którym przesuwają się powoli w dół, a cały proces spalania jest kontrolowany przez operatorów w systemie DCS. Temperatura jaka panuje w komorze spalania wynosi nawet ponad 1 000 °C. Dzięki temu już w komorze spalania następuje znaczna redukcja powstających szkodliwych substancji. Polskie i europejskie prawo wymaga, aby spaliny przebywały w temperaturze co najmniej 850 st.C przez okres nie krótrzy niż 2 sekundy. W Porcie Czystej Energii te normy spełniamy ze sporym zapasem.

Odzysk energii
Znaczna ilość ciepła, która uwalniana jest podczas termicznego przekształcania odpadów podgrzewa wodę w kotle zintegrowanym z rusztem. Para wodna, która powstaje w tym procesie poprzez zespół rurociągów przekazywana jest do turbiny napędzającej generator. Tzw. turbozespół odpowiada za produkcję energii elektrycznej, która zasila lokalną i krajową sieć elektroenergetyczną. Z kolei para pochodząca z upustów zainstalowanej w Porcie Czystej Energii turbiny jest wykorzystywana do produkcji energii cieplnej kierowanej do gdańskiej sieci ciepłowniczej. Port Czystej Energii funkcjonuje w systemie kogeneracji, tj. wytwarza w jednym zintegrowanym procesie ciepło i prąd.
Ciągły monitoring procesu
Wszystkie parametry procesów zachodzących w naszej instalacji są stale obserwowane oraz weryfikowane, a doświadczeni operatorzy Paprec Energies Gdańsk na bieżąco optymalizują za pomocą układu sterowania DCS procesy w instalacji. Certyfikowany monitoring emisji odbywa się przez zespół sond zamontowanych na kominie. Kontrolę danych przeprowadza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz pracujący w Paprec Energies Gdańsk Eksperci.
Oczyszczanie spalin – gazów odlotowych
Skuteczne oczyszczanie spalin powstałych w wyniku spalania odpadów w Porcie Czystej Energii to skomplokowany proces składający się z kilku, działających równolegle lub następujących po sobie etapów, z których każdy odpowiada za redukcję innego rodzaju zanieczyszczeń. To najważniejszy element naszej instalacji, z którego jesteśmy bardzo dumni. Zanieczyszczenia są ograniczane zarówno poprzez zastosowanie Porcie Czystej Energii odpowiednich urządzeń i technologii, jak i odpowiednie, stabilne prowadzenie przez ekspertów z Paprec Energies Gdańsk procesu spalania. Zastosowane metody oczyszczania spalin wraz z kontrolą człowieka zapewniają bardzo skuteczny stopień doczyszczania, skutkujący emisjami znacznie poniżej dozwolonych standardów.
Pozostałości poprocesowe z oczyszczania spalin
W procesie spalania odpadów w gdańskiej instalacji powstają pozostałości poprocesowe: popioły denne – żużle, pyły z oczyszczania spalin oraz popioły lotne. Są one zagospodarowywane przez instalacje specjalizujące się w tego typu odpadach. Większość z nich poddawana jest procesom odzysku. W naszej instalacji odzyskujemy z żużli metale żelazne i nieżelazne, a pozostałości są wykorzystane jako kruszywo dodawane do mieszanek betonowych. Z kolei pyły są używane do produkcji bloczków betonowych mających zastosowanie w przemyśle budowlanym.